Să înjurăm corect

Într-o lume în care, să te ascunzi în spatele unui monitor și să injuri ca la gura cortului, dându-te “șmecher”, e la modă, fii băiat deștept și scrie-ți înjurăturile corect! (nu de alta, da’ să nu ajungi de râsul lumii).

Futu-i (mama mă-sii) – să îi fut
Futu-ţi – să îți fut
Futu-te-n – să te fut în…
Futu-vă / Futu-vă-n – să vă fut/ în
Fute-m-aș – inversiune de la condiţionalul “m-aş fute”.

Băga-mi-aș – inversiune a condiţionalului “mi-aş băga”
Băga-ţi-aş (sârmă-n nas, desigur) – inversiune a condiţionalului “ţi-aş băga”
Băga-ţi-ai (pula, de obicei… da’ unii folosesc și piciorul) – inversiune a condiţionalului “ţi-ai băga”
Băgaţi-vă – inversiune a condiţionalului “vă băgaţi”
Bagă-ţi! – Imperativ – “Să îți bagi”
Băgaţi. – persoana a doua plural a verbului “a băga”
Bagă-ţi-o. – Asta o folosești când vrei să-i zici cuiva să și-o bage.
Băgaţi-o. – Forma asta se folosește când spui mai multor persoane să o bage.

Suge-mi-ai – inversiune a condiţionalului “mi-ai suge”
Suge-mi-o – imperativ cu două complemente (suge mie/mi- pe ea/-o)
Să mi-o sugi/sugă – conjunctiv cu două complemente, ca mai sus.
Sugeţi – Folosește-o cand vrei să zici mai multora să sugă.
Suge-ţi – asta când inviți pe cineva la masă, să savureze din ce-i al lui (Ex. suge-ți pula singur – adicătelea să facă cu muia sie-și)

Linge-mi-ai – inversiune a condiţionalului “mi-ai linge”
Linge-m-ai – inversiune a condiţionalului “m-ai linge”
Linge-te-aş –inversiune a condiţionalului “te-aş linge”
Linge-ţi-aş – inversiune a condiţionalului “ţi-aş linge”
Linge-ţi! – Atunci când vrei să își lingă singur/ă
Lingeţi! – Asta o folosești când vrei să zici mai multora să lingă

Mânca-mi-ai – inversiune a condiţionalului “mi-ai mânca”
Mânca-te-aş – inversiune a condiţionalului “te-aş mânca”
Mânca-ţi-aş (cu varianta mânca-ţ-aş) – inversiune a condiţionalului “ţi-aş mânca”

De dat, daţi într-un cuvânt. Doar dacă nu vreţi să-i ziceţi dă-ţi singur (se poate și asta, mai ales în expresia “Dă-ți un cap în gură”). Adică dacă nu-i ziceţi să-şi dea singur.
Da-ţi-aş (orice-aveţi a da) – inversiune a condiţionalului “ţi-aş da” (de-aş putea.)

A lua, indiferent ce, pe unde, cum şi la ce luaţi, se conjugă după cum urmează: iau, iei, ia, luăm, luaţi, iau.
Lua-ţi-aş (orice, oricum doriţi a lua) – inversiune de la condiţionalul ţi-aş lua.

Am găsit o versiune de genul ăsta pe net și mi-am permis să îi aduc câteva modificări (să o adaptez).

Așa că, dacă veți înjura pe cineva, faceți-o corect!

Facebook Comments
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

You may also like